Naujienos

2006 - 09 - 21

*Spartinami žemės grąžinimo darbai

vtv.lt
Žemės ūkio ministerija ir Nacionalinė žemės tarnyba prie ŽŪM imasi priemonių, kad žemė jos teisėtiems savininkams būtų grąžinta laiku – iki 2007 m. gruodžio 31 d., kaip numatyta Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2006–2008 m. programoje.

Dabartinė padėtis
Šalies kaimo vietovėse iki šių metų rugsėjo 1 d. nuosavybės teisės atkurtos 684 tūkst. piliečių į 3,8 mln. ha žemės plotą, grąžinant ją natūra, perduodant nuosavybėn neatlygintinai ar kompensuojant už valstybės išperkamą žemę. Tai sudaro 94,7 proc. nuo to ploto (3,98 mnl. ha), į kurį piliečiai prašo atkurti nuosavybės teises.

Geriausia padėtis yra Marijampolės apskrityje, kur nuosavybės teisės jau atkurtos į 99,4 proc., Telšių ir Panevėžio apskrityse – į 98,5 proc. nuo viso piliečių prašomo ploto.

Mažiausiai žemės savininkams grąžinta Vilniaus apskrities Vilniaus rajone – 67,9 proc., Trakų – 77,7, Šalčininkų – 80,7, Utenos apskrities Ignalinos r. – 77,6 proc. nuo piliečių prašomo ploto. Nepatenkinami žemės grąžinimo darbų tempai taip pat ir Utenos apskrities Molėtų r., kur nuosavybės teisės atkurtos į 87,6 proc. prašomo žemės ploto, Anykščių – į 91,9, Kauno apskrities Kauno r. - į 92,2 proc. ploto.

Įmonių atsakomybė
Žemės reformos žemėtvarkos projektus rengia ir juos įgyvendina įmonės, laimėjusios konkursus ir su apskričių viršininkų administracijomis sudariusios sutartis šiems darbams atlikti. Kai apskričių viršininkai patvirtina projektuose suformuotų žemės, miško sklypų plotus ir ribas, tuomet konkursą laimėjusių įmonių darbuotojai šiuos žemės sklypus paženklina ir rengia piliečiams visus dokumentus, reikalingus nuosavybės teisėms į žemę atkurti.

Daugiausiai žemėtvarkos darbų atlieka valstybės įmonė Valstybinis žemėtvarkos institutas. Šios įmonės 295 darbuotojai (projektų autoriai) rengia bei įgyvendina žemėtvarkos projektus 520 kadastro vietovių net devyniose apskrityse (išskyrus Telšių). Iš viso šalyje yra 1 291 kadastro vietovė. Taigi Valstybiniam žemėtvarkos institutui tenka atsakomybė už tai, kad žemės grąžinimo darbų tempai minėtuose rajonuose atsilieka nuo numatytų terminų.

Žemės grąžinimo problemos
Siekdama paspartinti piliečių nuosavybės teisių į žemę atkūrimą, Nacionalinė žemės tarnyba kartu su Valstybinio žemėtvarkos instituto valdyba aptarė žemės reformos darbų vykdymo eigą ir įvardijo problemas atskiruose rajonuose. Akcentuota, kad darbai itin vėluoja Vilniaus, Molėtų, Anykščių, Kauno, Ignalinos, Trakų, Šalčininkų rajonuose.

Valstybinio žemėtvarkos instituto direktorius J. Jasinskas įpareigotas visuose minėtuose rajonuose, o ypač Vilniaus ir Šalčininkų, padidinti darbo našumą, darbuotojus iš tų įmonės padalinių, kurie žemės reformos darbus jau baigia, nedelsiant perkelti ten, kur neatliktų darbų apimtys dar labai didelės, operatyviai priimti papildomų darbuotojų, įvertinti įmonės darbo apmokėjimo sistemą ir ieškoti esminių būdų jai patobulinti.

Įmonės direktorius įpareigotas: užtikrinti, kad įmonės padalinių vadovai laikytųsi su apskričių viršininkų administracijų rajonų žemėtvarkos skyriais suderintų darbų terminų; pagerinti įmonės kadastro vietovių projektų autorių atliekamų darbų kokybę; sustiprinti žemėtvarkos projektų rengimo bei įgyvendinimo darbų kontrolę, kad vykdomi darbai atitiktų teisės aktų reikalavimus.

Žemės ūkio ministerija ir Nacionalinė žemės tarnyba prie ŽŪM, žemės reformos žemėtvarkos darbų vykdymą šalyje koordinuojančios bei kontroliuojančios institucijos, imasi atsakomybės užtikrinti, kad Vyriausybės 2006-2008 metų programa, atkuriant piliečiams nuosavybės teises į žemę, būtų įvykdyta laiku.