Šių metų gegužę pievagrybius auginti pradėjusios "Riešės plantacijos" darbuotojai per dieną prirenka 4 kartus daugiau grybų, nei suvartoja Lietuvos rinka.
Todėl pagrindinės bendrovės klientės - užsienio šalys. Įmonė sunkiai įsivaizduoja savo darbą be informacinių technologijų.
Bendrovė "Riešės plantacija" įsikūrusi už Vilniaus, netoli Riešės, šalia Molėtų plento. Jos naujas fabrikas pievagrybius pradėjo auginti šių metų gegužę.
Antanas Bakaitis, "Riešės plantacijos" direktorius, teigia, jog beveik hektaro ploto įmonės teritorijoje iki šių metų pabaigos bus įrengtos 28 pievagrybių auginimo patalpos. Jos užims 14 tūkst. kvadratinių metrų. Fabriko pajėgumas leis per dieną pardavimui paruošti po 7-8 tonas pievagrybių, kai Lietuvoje šiuo metu jų per dieną suvartojama tik apie 2 tonas. Dėl mažos Lietuvos rinkos grybų augintojai didžiąją dalį savo produkcijos eksportuoja į Skandinavijos šalis, Vokietiją, Olandiją, Rusiją, Ukrainą ir Baltarusiją. Palyginkime: Lietuvoje kilogramas pievagrybių kainuoja 4 litus, o Skandinavijoje už kilogramą mokama 12 eurų (41 litas).
"Riešės plantacija" planuoja apie 95 proc. savo produkcijos eksportuoti į Lenkiją, Suomiją, Vokietiją. Kol kas didžiąją dalį grybų pagal susitarimą bendrovė parduoda ūkininkui Kęstučiui Juščiui, o šis - užsienio rinkoms. Per dieną Juščius surenka 12 tonų pievagrybių.
Bakaitis sako, kad be IT sprendimų neįsivaizduoja grybų auginimo kasdienybės. Centrinis kompiuteris nuolat palaiko plantacijose vienodą 16 laipsnių šilumos temperatūrą. Ventiliacinius įrenginius ir šaldymo kompresorinę taip pat valdo kompiuteriai. Tam naudojama lenkų sukurta programinė įranga.
"IT sprendimai mums labai padeda ir per grybų rinkimo procesą. Lietuvoje veikianti bendrovė "New Vision Baltija" buvo sukūrusi lietuvišką programą Juščiaus grybinėms. Tai labai palengvino grybų rinkimo procesą, todėl mes taip pat ją įsigijome. Be šio IT sprendimo darbas būtų kur kas ilgesnis", - aiškina Bakaitis.
Programa leidžia automatiškai registruoti grybų svorį, rūšį ir auginimo pataisą, be to, visa informacija susieta su grybus auginusiu ir rinkusiu darbuotoju ar brigada. Naudojantis šiais duomenimis rengiamos grybų rinkimo ataskaitos, tad įmonės vadovai gauna informaciją apie darbuotojų išdirbį, atskirų grybų auginimo kamerų derlingumą ir t. t.
Lietuvių sukurta programa nesudėtinga, labai lengvai perprantama, todėl operatoriui nereikia nuodugniai išmanyti IT. Dauguma informacijos apdorojama automatizuotai: rinkėjas ir grybų rūšis įvedama nuskaitant brūkšninius kodus nuo specialių kortelių, o svorį automatiškai parodo svarstyklių rodmenys.
|