Naujienos
*Kaimo plėtros planas padės įgyvendinti daug naujų sumanymų
Artėjant naujajam 2007-2013 m. ES finansiniam periodui, rugpjūčio 8 d. Žemės ūkio ministerija Marijampolės savivaldybės administracijoje surengė seminarą „Kaimo plėtros planas – atgimstančio kaimo ženklai”. Seminare buvo akcentuota, kad pareiškėjų susidomėjimas kaimo plėtros priemonėmis pranoko lūkesčius. Skirdama didelį dėmesį potencialiems paramos gavėjams informuoti, Žemės ūkio ministerija ir Nacionalinė mokėjimo agentūra džiaugiasi teigiamais paramą jau gavusių ūkininkų atsiliepimais. Daugelis iš jų yra patenkinti sudarytomis sąlygomis paramai gauti bei ragina kitus nesnausti ir pasinaudoti teikiamomis galimybėmis įgyvendinant naujus sumanymus.
Pakoregavus ir supaprastinus Kaimo plėtros 2004-2006 m. plano paramos priemonių administravimo taisykles, šiemet Nacionalinė mokėjimo agentūra prie Žemės ūkio ministerijos jau gavo daugiau nei 118 tūkst. paraiškų. O tai yra beveik tiek pat, kiek 2005 m. gauta per du paraiškų surinkimo etapus – 123 tūkst. paraiškų. Kaip ir ankstesniais metais, šiemet tarp žemdirbių pačia populiariausia priemone išliko „Mažiau palankios ūkininkauti vietovės ir vietovės su aplinkosaugos apribojimais“. Šiuo metu pagal 2004-2005 m. pateiktas paraiškas žemdirbiams jau išmokėta apie 730 mln. litų.
Vis dėlto paramą gavo ne visi norintieji. Dažniausios paraiškų atmetimo priežastys – nepakankamas ekonominis gyvybingumas, klaidos verslo planuose, reikalingų dokumentų stoka, terminų nesilaikymas.
Paraiškų surinkimas tebesitęsia – iki rugpjūčio 21 d. dar galima teikti paraiškas pagal priemonę „Ankstyvo pasitraukimo iš prekinės žemės ūkio gamybos rėmimas“, o iki gruodžio 22 d. - „Žemės ūkio paskirties žemės apželdinimas mišku“.
Nagrinėjant situaciją Marijampolės apskrityje, seminare buvo akcentuota, kad, lyginant su kitomis šalies apskritimis, derlingose Suvalkijos žemėse gyvena patys neaktyviausi pareiškėjai: 2004 m. Kalvarijos rajone gautos 133 paraiškos (2005 m.– 166), Kazlų Rūdos – 375 (354), Marijampolės – 175 (212), Šakių – 628 (661), Vilkaviškio – 1080 (1562). Iš viso 2004–2005 m. gautos tik 5 346 paraiškos, o, pavyzdžiui, Vilniaus apskrityje net 52 900, Utenos – 48 519, Alytaus – 23 234. Tačiau Marijampolės regione užfiksuotas kitoks geriausias šalyje rezultatas: išvedus bendrą vidurkį, Lietuvoje 1 paraiškoje vidutiniškai prašoma 2 800 litų, o štai Kalvarijos rajone vidurkis siekia net 11 961 litų!
Pagal KPP priemones Marijampolės regiono žemdirbiams jau išmokėta 12,414 mln. litų, 2005 m. – 11, 546 mln. litų.
Naujuoju finansiniu laikotarpiu Žemės ūkio ministerija ir Nacionalinė mokėjimo agentūra žada dar lankstesnę paraiškų teikimo sistemą ir mažiau biurokratinių trukdžių. 2004-2006 m. laikotarpiu ES parama buvo teikiama per 2 atskiras Europos žemės ūkio orientavimo ir garantijų fondo dalis, o nuo 2007 metų turėsime paprastesnę finansavimo sistemą ir tik vieną fondą – Europos žemės ūkio fondą kaimo plėtrai.
Žemės ūkio ministerija, rengdama programinius dokumentus 2007–2013 m. laikotarpiui, atsižvelgė į naujai Europos Bendrijos suformuluotus tikslus – didinti žemės, maisto ūkio ir miškininkystės konkurencingumą, gaminti aukštesnės pridėtinės vertės kokybiškus produktus, įvairinti ekonominę veiklą kaime, tuo pačiu puoselėjant gamtą ir gerinant gyvenimo kokybę.
Naujojoje Lietuvos kaimo plėtros programoje nubrėžtos keturios strateginės kryptys: I - konkurencingo žemės, maisto ūkio ir miškininkystės sektoriaus kūrimas; II - aplinkos ir kraštovaizdžio gerinimas; III - gyvenimo kokybės gerinimas ir ekonominės veiklos įvairinimas kaime; IV - Leader iniciatyva. Dauguma priemonių į naująjį finansinį laikotarpį perkeltos iš Kaimo plėtros 2004–2006 m. plano ir Lietuvos 2004–2006 m. bendrojo programavimo dokumento. „Siekėme išsaugoti tas priemones, kuriomis domimasi. Nuo kitų metų priemonių sąrašas bus ilgesnis, tačiau keisis kai kurios sąlygos paramai gauti, bus supaprastintas administravimas“, - naujojo dokumento rengimą charakterizavo Žemės ūkio ministerijos Kaimo plėtros departamento Kaimo plėtros ir struktūrinės paramos koordinavimo skyriaus vyr. specialistė Miglė Gudaitienė.
Seminare buvo įvardinti ir KPP prioritetai, lėšų paskirstymo principai, pristatyta Lietuvos kaimo vizija 2013 m. ir Lietuvos kaimo tinklo, kurio koordinatore bus Žemės ūkio ministerija, administravimo ir valdymo projektas.