Naujienos

2006 - 08 - 13

* Dilema kupiškėnams: kaip aspsisaugoti nuo vilkų

 

Pastaraisiais metais apribojus vilkų medžioklę, plėšrūnai vis drąsiau suka į ganyklas ir pjauna galvijus. Nuo pilkųjų nukenčiantys kupiškėnai ketina belstis į Seimą bei Vyriausybę ir prašyti, kad būtų kompensuojami jų patirti nuostoliai, - rašo 2006-08-12 "Valstiečių laikraščio" žurnalistė Vida Tavorienė  straipsnyje "Galvijus pjaunančius vilkus saugo direktyvų užtvaros"

Durpyne idealios sąlygos veistis

Jau keletą pastarųjų metų Kupiškio rajono žmonės liepai baigiantis pradeda jausti vilkų alsavimą. Šiemet šie plėšrūnai jau sudraskė penkis galvijus.
Praėjusiais metais pilkieji dažniausiai puldinėjo netoli Šimonių girios gyvenančio Alvydo Kavoliūno avių bandą. Bene labiausiai kupiškėnai nukentėjo prieš kelerius metus, kai vilkai papjovė kone tris dešimtis galvijų. Šiemet plėšrūnai šiurpina netoli Šepetos durpyno gyvenančius žmones. Galvijų neteko Puponių, Maksvyčių, Paberžių, Šepetos kaimų gyventojai.
Žmonės žino, jog vilkų išpuolių reikia laukti liepos bei rugpjūčio mėnesiais. Šiuo metu plėšrūnai pradeda mokyti savo jauniklius medžioti ir puola ganyklose paliktus veršelius, karves, avis.
Aplinkosaugininkai bei medžiotojai tvirtina, jog įžūlios vilkų medžioklės pastebimos tik Kupiškio rajone. Kitose šalies vietovėse tokių dažnų vilkų išpuolių nepasitaiko.
"Šepetos durpyne labai tinkamos sąlygos jiems veistis. Ten buldozeriais sustumtos tokios krūvos krūmokšnių... Durpyne dirbantys vyrai pasakojo, kad yra matę klaidžiojančius devynis suaugusius vilkus. Kasmet vilkai gali atsivesti iki penkių jauniklių. Tai kiek jų ten gali būti?!" - svarstė Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos Kupiškio skyriaus pirmininkas Albinas Vaižmužis.

Medžioti draudžia įstatymai

Savo galvijų netekę kupiškėnai skundžiasi aplinkosaugininkams ir priekaištauja medžiotojams, kad šie nesiima priemonių prieš kaskart vis arčiau prie žmonių pastatų sėlinančius plėšrūnus.
"Žmonės skambina, praneša, kad vilkai papjovė tai avį, tai veršį, tačiau mes niekuo negalime padėti. Tik paaiškiname, kad šiuo metu vilkų medžioti neleidžia įstatymai", - sakė A.Vaižmužis.
Europos Sąjungos mastu vilkas yra saugomas gyvūnas, todėl ir mūsų šalis, stodama į ES, prisiėmė tam tikrus įsipareigojimus. Lietuvai tenka paisyti ES direktyvų, kurios draudžia vilkus medžioti balandžio-lapkričio mėnesiais. Iki tol vilkai buvo medžiojami ištisus metus. Medžiotojai pastebi, jog, apribojus pilkųjų plėšrūnų medžioklę, jų išpuoliai padažnėjo.
Tvirtinama, jog ateityje vilkų medžioklės gali būti dar labiau apribotos. "Prieš kurį laiką skaičiuota, kad Lietuvai norma turėti apie 300 vilkų. Manau, kad dabar jų yra kur kas daugiau. O sumedžioti, pavyzdžiui, per praėjusį medžioklės sezoną buvo galima tik 20 vilkų. Tiek buvo išduota leidimų. Mums nereikėtų lygintis su ES šalimis, kur vilkams veistis kitokios sąlygos", - aiškino buvęs parlamentaras.

Nori kompensacijų

ES draudimų nesupranta ir galvijų netekę kupiškėnai. "Kodėl mes turime maitinti vilkus? Jeigu mūsų šalis prisiėmė ES reikalavimus bei įsipareigojimus saugoti vilkus, tai turėtų, kaip ir kai kurios ES šalys, mokėti kompensacijas už vilkų nugalabytus gyvulius. Pavyzdžiui, Norvegijoje ūkininkai gauna kompensacijas", - svarsto žmonės.
Tuo tarpu Aplinkos ministerijos atstovai gyventojams siūlo labiau saugoti savo galvijus arba juos apdrausti. Taip, anot aplinkosaugininkų, nuo plėšrūnų apsisaugantys kitų šalių ūkininkai. "Vieną piendavę galima kaskart parsivesti namo. O ką daryti didesnės bandos ar kelių šimtų avių ūkio savininkui?" - žmones gina ir seniūnijų darbuotojai.
Laikinai einantis Panevėžio aplinkos apsaugos departamento Kupiškio rajono agentūros vadovo pareigas Rimantas Adomauskas paaiškino, jog kompensacijos už vilkų papjautus galvijus nėra numatytos Medžioklės įstatyme.
Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos Kupiškio skyriaus pirmininkas A.Vaižmužis mano, jog Medžioklės įstatymą reikėtų papildyti ir leisti kompensuoti nuostolius. "Už medžioklės plotus mokame mokesčius. Dalis jų gali būti skirta šiems nuostoliams atlyginti. Tereikia tai tik įteisinti", - išeitį mato medžiotojas. Apie tai A.Vaižmužis sakė kalbėjęs ir su Kupiškio rajono valdžia, ir su jų rinktais Seimo nariais.
Praėjusiais metais "Valstiečių laikraštis" rašė, kaip vilkai pjauna kupiškėno A.Kavoliūno avis. Tuomet Aplinkos ministerijos atstovas tvirtino, jog atlyginti žalą ūkininkams galima būtų iš specialių fondų. Tačiau pareigūnas suabejojo, ar gyvulius papjauna tikri vilkai. "Gali būti, jog gyvulius papjauna sulaukėję vilkšuniai, kuriuos net ne kiekvienas medžiotojas atpažinti galėtų", - samprotavo aplinkosaugininkas.