Naujienos

2006 - 07 - 25

* Netipiška situacija: Pakruojo rajone degantis miškas paliktas neužgesintas

Apie netipinę situaciją 2006 m. liepos 25 d. rašo dienraštis "Šiaulių kraštas" Genadijaus KAREIVOS straipsnyje "Gelbėtojai paliko žmones dusti dūmuose":

Pakruojo rajono ugniagesiai, kelias savaites gesinę prie Dūčių kaimo 20 hektarų plote degusį mišką, nutraukė gelbėjimo darbus, susivyniojo gaisrines žarnas ir išvyko. Jų teigimu, gesinti mišką — per brangu. „Nors dujokaukių galėjo palikti“, — sakė dūmuose dusti palikti šalia gaisravietės gyvenantys žmonės. Gyvenimą reguliuoja vėjas

Šalia gaisravietės esančių Dūčių ir Varonėlių kaimų žmonių gyvenimą reguliuoja vėjo kryptis.

„Jei vėjas pradeda pūsti iš miško pusės, tai bėgam į trobą, nes tada plūsteli dūmų banga — uždusti galima. Jau ir taip kelias savaites gerkles graužia, visi drabužiai persismelkę dūmais, galvas ne tik vaikams skauda, bet ir man, ir vyrui“, — sakė Varonėlių kaimo gyventoja Ilona.

Dūčių kaime gyvenantis 58-erių Vladas Molnikas teigė, kad nuolat jaučia kartumą burnoje, o prie dūmų kvapo jau priprato. „Jau ir prie to kvapo pripratau. O kai noriu įkvėpti gryno oro, tai užlipu ant dviračio ir minu kelis kilometrus prieš vėją. Ugniagesiai išvažiuodami galėjo nors dujokaukių palikti, nebūtų reikėję man su tuo dviračiu važinėti“, — sakė V. Molnikas.

Jo teigimu, gaisras taip nebūtų išplitęs, jei gelbėtojai iškart būtų pradėję jį gesinti. „Aš mačiau kaip gelbėtojai kelias dienas nieko nedarė, o tik užvažiuodavo ir pažiūrėdavo, ar ugnis neišsiplėtė. Matyt galvojo, kad savaime užges. O dabar vėl mus paliko likimo valiai. Tai kokie jie gelbėtojai?“, — pasipiktinęs kalbėjo vyras.

Dūčių gyventojas Sigitas Sabas tvirtino, kad miškas dega ne 20 hektarų plote, kaip deklaruoja ugniagesiai, o dvigubai didesniame.

„Aš pažįstu tą mišką ir nereikia čia būti mokytam, kad matytum, jog gaisras dega žymiai didesniame kaip 20 hektarų plote. Gal gelbėtojams iš tiesų pritrūko pinigų, bet juk negalima žmones palikti uždusti dūmuose, ar mes kuo nors prastesni už kitus, kad paliko dusti dūmuose? Nors dujokaukes išvažiuodami galėjo išdalinti“, — sakė Sigitas.

Liepsnas sustabdė, bet neužgesino

Dūčių miškas įsiliepsnojo birželio mėnesį. Iš pradžių kelias savaites degė nedideliais, pavieniais židiniais. Ugniagesiai retkarčiais užsukdavę ir atviras liepsnas užgesindavę. Tačiau liepos pradžioje durpinga miško paklotė pradėjo degti kelių hektarų plote.

Ugniagesiai sutelkė didesnes pajėgas liepsnoms likviduoti, bet gaisras per keletą dienų išsiplėtė į maždaug 20 hektarų plotą.

Gelbėtojai iš pradžių gaisrą gesino savo pajėgomis, vėliau į pagalbą pasikvietė miškininkus, kariškius, kreipėsi į savivaldybę.

Bendromis pastangomis gelbėtojai sustabdė besiplečiančią ugnį, bet jos užgesinti neįstengė.

Pasak ugniagesių, kovoti su liepsnomis — pinigų švaistymas, todėl nuspręsta pataupyti ir gaisro negesinti, o tik prižiūrėti, kad ugnis neišplistų

Gesinti ugnį — per brangu

Pakruojo rajono priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininkas Artūras Jacevičius vakar „Šiaulių kraštui“ teigė, kad gesinti mišką nėra tikslo.

„Mūsų pastangos nueina perniek. Todėl nusprendėme tuščiai neeikvoti mokesčių mokėtojų pinigų ir gelbėjimo darbus atšaukėme.

Svarbiausia, kad gaisro plėtimąsis sustabdytas. Kas rytą nuvažiuojame ir patikriname, ar liepsnos nepradeda plisti. Be to, gaisravietėje budi miškininkai. Nuolat su jais susisiekiame, jei kiltų grėsmė gaisro plėtimuisi iškart važiuotume į gaisravietę„, — sakė A. Jacevičius.

Pasak jo, vakar Pakruojo rajono savivaldybėje vyko rajono valdžios ir gelbėjimo tarnybų atstovų pasitarimas, ką daryti su degančiu Dūčių mišku. Pasitarime padėti užgesinti gaisrą pasisiūlė danų bendovė „Sarinder“–ji žadėjo parūpinti technikos, kuri tiektų vandenį iš Dūčių tvenkinio. Gaisrą vėl žadama gesinti nuo trečiadienio.

Pakruojo rajone per kelias savaites siautėjanti ugnis pelenais pavertė maždaug 20 hektarų Dūčių miško ploto. Su gaisru kovoję ugniagesiai nuleido rankas ir paliko degantį mišką. 

Šalia degančio miško esančio Dūčių kaimo gyventojas Vladas Molnikas teigia, kad maždaug mėnesį kenčia dūmų smogą. Išgirdęs, kad gelbėtojai nebegesina gaisro, turėjo vieną prašymą: „Tai nors dujokaukes galėjo išdalinti“. 

Dūčių kaimo gyventojas Sigitas Sabas tvirtino, kad miške ugnis siautėja ne 20 hektarų plote, o dukart didesniame: „Čia mokytam būti nereikia, kad matytum, jog liepsnos apėmė žymiai didesnę teritoriją, nei ugniagesiai tvirtina“, — sakė vyras. 

Sauliaus JANKAUSKO nuotr.